Parodontologie

Naše praxe se specializuje na léčbu parodontózy. A to jak našich stálých pacientů, tak i pacientů registrovaných u jiných zubních lékařů. U našich pacientů je léčba prováděna v rámci pravidelných preventivních prohlídek nebo častějších kontrol u lékaře a dentální hygienistky. 

Pacienti jiných lékařů – kolegů se mohou objednat na odbornou konzultaci na základě doporučení od vlastního lékaře. Provedeme základní vyšetření zubů a dásní, sdělíme pacientovi jeho aktuální stav a vyslechneme pacientova přání a představy. Poté vysvětlíme a doporučíme další nejvhodnější postup léčby. Pokud pacient souhlasí, domluví si další termíny návštěv. Většinou následuje nejprve komplexní hygienická fáze Dentální Hygiena a pak (pokud je to třeba) fáze chirurgická. Cílem je zastavit parodontózu, vylepšit stav postižených tkání a tento výsledek dlouhodobě udržet. Proto jsou nezbytné následné pravidelné kontroly i po skončení léčby.

Pacient zůstává i během léčby parodontózy registrován u svého stomatologa.

Plastická chirurgie parodontu

Někteří pacienti potřebují i chirurgický zásah na parodontu. Nejčastěji provádíme úpravu vysoko upnutých retních uzdiček, prohloubení vestibula, přerušení slizničních tahů, krytí obnažených krčků, doplnění kostních defektů. Operace jsou prováděny podle zásad mikrochirurgie.


Dentální hygiena

Dentální hygiena Program dentální hygieny je hlavním pilířem naší praxe. Je postaven na základě skutečnosti, že čistý zub nemůže onemocnět. Náplň dentální hygieny má dva hlavní směry:

  • Dentální hygiena Program dentální hygieny je hlavním pilířem naší praxe. Je postaven na základě skutečnosti, že čistý zub nemůže onemocnět. Náplň dentální hygieny má dva hlavní směry: nácvik správné péče o zuby: seznámení s různými čistícími technikami a se správnými kartáčky (s důrazem mezizubní hygienu), doporučení dalších vhodných pomůcek, odstranění zlozvyků. Cílem je sestavení individuálního hygienického programu „ušitého na míru“ pro každého klienta, který umožní kvalitní a zároveň šetrnou každodenní péči o zuby. profesionální čištění zubů a dásní, odstranění povlaků, zubního kamene a všech nánosů a pigmentací, které do úst nepatří. Nalezení a odstranění příčin nepříjemného zápachu z úst. Součástí dentální hygieny je precizní vyšetření a zápis stavu chrupu a dásní, pořízení a uložení snímků pomocí intraorální kamery a zhotovení panoramatického rentgenového snímku, který zachytí stav nejen všech zubů, ale i přilehlé kosti.
  • Profesionální čištění zubů a dásní, odstranění povlaků, zubního kamene a všech nánosů a pigmentací, které do úst nepatří. Nalezení a odstranění příčin nepříjemného zápachu z úst.

Součástí dentální hygieny je precizní vyšetření a zápis stavu chrupu a dásní, pořízení a uložení snímků pomocí intraorální kamery a zhotovení panoramatického rentgenového snímku, který zachytí stav nejen všech zubů, ale i přilehlé kosti.

Jedině kombinace profesionální a domácí hygieny zajistí dlouhodobě zdravý chrup.

Správná hygiena se tak stává paradoxně nejúčinnějším a zároveň nejlevnějším způsobem péče o zuby. Pokud se pacient naučí pečovat o zuby včas, nepotřebuje nikdy plombu, korunku, můstek, implantát ani protézu. Zubní prevence Vám za nepoměrně nižší částku peněz zajistí, že tyto náhrady pravděpodobně nikdy nebudete muset platit. Kazy a parodontóza budou pro Vás pojmy, o kterých mluví jen ostatní. Zároveň si do budoucna zajistíte stáří s vlastními zuby, bez obav z nezdravého dechu a nutnosti ukrývání zubní protézy. 

Pravidelné kontroly u dentální hygienistky a lékaře jsou i podmínkou pro dlouhodobou záruku na provedené výkony a protetické práce.

 

Přístrojové vybavení

  • Zubní soupravy KAVO a PLANMECA  Moderní soupravy s dokonalým osvětlením a chlazením nástrojů. Součástí je ultrazvukový odstraňovač zubního kamene. Soupravy obsahují odlučovače amalgámu a hygienický režim k dezinfekci vnitřních rozvodů. Ergonomický tvar zaručuje nejen pohodlí pacientů, ale i možnost perfektní údržby, hygieny a čistoty.
  • Panoramatický rentgen - OPG (AJAT)  Slouží pro vyšetření zubů, čelistních dutin a přilehlých kostí. Umožňuje při minimálním ozáření zjistit maximum informací na jednom velkém digitálním snímku. Je důležitý nejen pro zjištění příčiny bolestí, ale odhalí problémy zatím skryté, pomáhá při plánování operací a ortodontické léčby.
  • Radioviziografie – rvg (Planmeca) Jedná se o digitální přístroj u křesla lékařky. Snímek zubu je zobrazen na počítači během 15 vteřin. Dávka ozáření je přitom mnohonásobně menší než u klasických rentgenů. Umožňuje téměř okamžitou kontrolu některých prováděných výkonů v ústech pacienta. Je naprosto dokonalý pomocník při hledání zdroje bolesti – kazů, zánětů. Provádíme s ním i tzv. preventivní skusové snímky, kdy na pouhých dvou obrázcích zachytí celé zadní úseky chrupu včetně mezizubních kazů, které nejsou ještě vidět okem.
  • Intraorální kamera (Planmeca) Miniaturní kamera s vlastním světelným zdrojem se vkládá přímo do úst pacienta. Ten může v přímém přenosu sledovat na monitoru průběh vyšetření a stav svého chrupu. Pořízené snímky se dají archivovat pro srovnání původního a dosaženého stavu zubů a dásní. Je zásadním pomocníkem pro motivaci pacientů.
  • Apexlokátor (Raypex) Dnes již naprosto nezbytný pomocník při ošetřování kořenových kanálků. Elektronický přístroj měří polohu kořenového nástroje v kořenovém kanálku s přesností na desetiny milimetru. To je zárukou přesné kořenové výplně bez nutnosti opakovaných rentgenových snímků.
  • Endomotor Další vděčný pomocník pro strojové ošetřování kořenových kanálků.Výkonný motor má elektronicky nastavenou rychlost otáčení a kroutící moment pro každý jednotlivý kořenový nástroj, kterým se kanálek opracovává. Tím se eliminuje riziko zalomení nástroje, které je jinak nepříjemnou komplikací ošetření. Při překročení kroutící síly se nástroj nezalomí, ale motor automaticky změní směr otáčení a nástroj se ze zubu sám „ vyšroubuje“.
  • Autokláv (Planmeca) Parní sterilizátor, který dokonale vysterilizuje vše, co je do něj vloženo. Díky propracovanému hygienickému řádu můžeme pacientům zaručit, že vše, co jim přijde do úst, je buď sterilní, anebo jednorázové.
  • Newtron (Satelec ) Přístroj k dokonalému odstranění zubního kamene i pod dásněmi. Jemné a různě tvarované koncovky dokáží vyčistit kořeny zubů tak, jak to klasickými nástroji není vůbec možné. Navíc se jako chladící medium dají použít dezinfekční roztoky, které dělají boj proti bakteriím ještě účinnější.
 
© 2013 MUDr. Hana Hnyková